Грујичиќ: Во 1999 година се водеше нуклеарна војна против СРЈ, се зголеми бројот на малигни заболувања

Од:

Министерката за здравство Даница Грујичиќ денеска изјави дека во 1999 година се водела нуклеарна и хемиска војна против СР Југославија и додаде дека меѓународната научна заедница треба да ги истражи последиците по здравјето на луѓето, но и дека евидентно е дека имаме зголемување на бројот на малигни болести.

Во гостувањето на РТС, таа рече дека туморите се сè поагресивни и дека тоа влијаело и на зголемување на стерилитетот, автоимуните болести и менталните нарушувања.

„Не треба да се заборави ефектот на хемиското загадување што беше присутно, а да не зборуваме за осиромашен ураниум“, нагласи Грујичиќ.

Таа посочи дека проблемот на луѓето кои го негираат лошото влијание на ураниумот и осиромашениот ураниум е што не разбираат што е канцерогенеза.

„Радијацијата постои во тој момент кога има експлозија, потоа наночестичките ја вршат работата. Така, тие влегуваат во вашите бели дробови, дигестивниот тракт, бубрезите, а потоа можете во секој момент да очекувате дека една алфа честичка, која е 50 пати поканцерогена од која било друга, ќе излезе од еден атом на осиромашен ураниум во вашето тело и ќе претвори нормална клетка во малигна“, објасни министерот.

Тaa наведува дека седум години по бомбардирањето првпат забележале зголемување на заболените од леукемија и лимфом, како и таканаречените системски малигни тумори.

„За цврсти тумори да се појават по 10, 15 години во зголемен број, и тоа не само во зголемен број, туку и поагресивни. Ако, на пример, претходно сте имале тумор на мозокот кој бил локализиран во фронталниот лобус, окципиталниот лобус или темпоралниот лобус – сега го имате од фронталниот до темпоралниот и сè повеќе од нив. Буквално, туморите станаа болести на мозокот“, истакнува Грујичиќ.

„Не вреди да се зборува вака, едни велат дека е опасно, други велат дека не е опасно. Но, навистина, употребата на осиромашен ураниум, кој, на пример, не се чистеше на границата со Албанија и Црна Гора, не доведе само до појава на онколошки заболувања, имаме евидентен пораст на стерилитетот кај мажите, евидентен пораст на автоимуни болести од секаков вид, патолошки бремености, прашањето за одредени психички нарушувања кај деца кои се родени во тој период или кај родители кои биле изложени на сите тие негативни ефекти“, рече Грујичиќ.

Тaa оценува дека тоа бил „грд и нехуман експеримент врз целиот регион, не само врз Србија и Црна Гора“.

„Се надевам дека меѓународната научна заедница ќе разбере дека тоа треба да се истражи на научен начин и дека оружјето со осиромашен ураниум треба особено да се забрани“, рече министерот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Страотен судир на автобус и автомобил кај Младеновац, еден мртов над 30 повредени

Катерина Ѓуровски

Голем пресврт: Пикси го повика отпишаниот голман на ЕП

Предраг Петровиќ

Уапсено е момчето кое претепа наставник во Бачка Паланка

(ВИДЕО) Снимка од моментот кога се урна рингишпил во Куршумлија: Повредени тринаесет деца

13 деца се повредени во Куршумлија, уапсен е сопственикот на рингишпилот

Горан Наумовски

Се урна рингишпил во Куршумлија, едно дете е тешко повредено, 12 деца минале со полесни повреди

Горан Наумовски