НАТО затру 60 генерации во Србија: „Прво рак на кожа, а потоа на лимфните жлезди“

Од:

Застрашувачки резултати од анализата на количеството на осиромашен ураниум кај двајца граѓани на Србија – 500 пати поголема од нормалните дози – пристигнаа од лабораторијата на д-р Рита Чели од Универзитетот во Рим. Сето ова е последица на бомбардирањето на НАТО, пренесува ТВ Прва, во чие студио зборуваа Ксенија Тадиќ, жена која боледуваше од рак и проф.д-р Светлана Станишиќ, како и адвокатот Срѓан Алексиќ.

Тестовите извршени од домашни тимови по бомбардирањето на НАТО во 1999 година покажаа дека ураниумот е присутен во животната средина и во сите реципиенти на екосистемот, односно во комплетната флора и фауна. Го има кај сите растенија и животни, и домашни и дивеч. Го имало и кај луѓето, а сериозни последици трпиме и денес. „НАТО ни затру 60 генерации“, рече професорот Радомир Ковачевиќ, српски токсиколог.

Ксенија Тадиќ е Србинка која денес ги трпи ужасните последици од осиромашениот ураниум и која доби рак по бомбардирањето.

„2,22 е стапката на ураниум пронајден кај мене и таа информација сега скоро ја дознав“, рече Ксенија Тадиќ на почетокот на разговорот.

Болеста ѝ била дијагностицирана три години по војната, кога имала 24 години, а само една недела по дијагнозата морала да оди на итна операција.

“Тие рекоа дека е меланом, дека за жал е малиген и дека може да се реши само со операција. Дваесет години подоцна сè уште сум жив, за моја среќа, но за жал на лекарите. Кога ќе одам на прегледи. Добивам реакција која гласи: „Па, уште ли си жива?“ -кажа Ксенија.

Ксенија имаше операција од рак на кожата, а сега има и рак на лимфните жлезди.

“За среќа, тоа е бенигно. Лекарите велат дека не е за операција бидејќи наводно не е рак. Наместо да добивам поддршка, тие ме закопуваат жива”, признава Ксенија.

Адвокатот Срѓан Алексиќ рече дека врз основа на истражувањето на д-р Рита Чели, кое таа го прави во Италија, се подготвува материјалот за тужбата против НАТО.

„Докторката дошла до заклучок дека цивилите во Србија имаат последици од осиромашен ураниум и до 100 отсто поголеми од италијанските војници кои се бореле во областа на Косово и Метохија“, рече адвокатот Алексиќ.

Во своето истражување, докторката Светлана Станишиќ ги сумираше сите наоди за ефектите од бомбардирањето врз здравјето на луѓето во Србија.

„Во текот на 78 дена не само што беа фрлени радиоактивни материјали, туку беа пуштени илјадници тони штетни материи, а ова беше и хемиска и еколошка војна. Не мора да фрлате токсични материи, доволно е да се гаѓа нафта рафинерија или биохемиска индустрија, ќе ги имате истите резултати“, заклучи докторот.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Недозволиво, ќе го гониме напаѓачите на хрватските новинари

Во Панчево нападнати четворица Хрвати и двајца Срби кои ги бранеле

Катерина Ѓуровски

Османи: Македонија е коспонзор на Резолуцијата за Сребреница, важно е Србија да гласа дека имало геноцид

Орце Костов

Македонија ќе поддржи резолуција за геноцид во Сребреница

Орце Костов

Медиуми: Ќе биде сослушана и мајката на осомничениот за убиството на Данка Илиќ

Орце Костов

Како убијците на Данка го признале делото: Возачот зборувал на влашки, соучесникот веднаш кажал што се случило