uranium

Свет

Иран почна да збогатува ураниум во Натанц

А1он
Иран почна да збогатува ураниум во една од трите каскади на усовршени центрифуги ИР-6, што неодамна беа инсталирани во подземната постројка за збогатување гориво во
Регион

НАТО затру 60 генерации во Србија: „Прво рак на кожа, а потоа на лимфните жлезди“

А1он
Застрашувачки резултати од анализата на количеството на осиромашен ураниум кај двајца граѓани на Србија – 500 пати поголема од нормалните дози – пристигнаа од лабораторијата
Свет

Техеран нема објаснување за трагите од ураниум што ги откривме, велат меѓународните инспектори

А1он
Техеран не успеа да го објасни потеклото на трагите на преработен ураниум пронајдени на неколку непријавени локации, се вели во извештајот на Меѓународната агенција за
Свет

Меѓународната агенција за атомска енергија откри збогатен ураниум на непријавена локација во Иран

А1он
–Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека открила збогатен ураниум „на локација што Иран не ја пријавил на Агенцијата“. Првпат во извештај на МААЕ
Свет

МААЕ: Иран и натаму ги прекорачува ограничувањата од нуклеарниот договор

А1он
Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) објави денеска дека Иран продолжува да ги крши ограничувањата утврдени со меѓународниот нуклеарен договор меѓу Техеран и големите сили.
Свет

Вонреден состанок на МААЕ за иранската нуклеарна програма

А1он
Амбасадорите денеска во Виена присуствуваат на вонреден состанок на одборот на директори на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). Состанокот е на тема – иранската
Свет

МААЕ потврди дека Иран го надмина дозволеното ниво на збогатен ураниум

А1он
Иран го надмина дозволеното ниво на збогатен ураниум од 3,67 проценти, потврди денеска Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). Ограничувањето од 3,67 отсто збогатен ураниум
Свет

Реакции по објавата дека Иран го надмина нивото на збогатен ураниум

А1он
По денешната објава на Иранската агенција за атомска енергија дека Техеран почна да збогатува ураниум над 4,5 проценти, реагираа дел од потписничките на мултилатералниот договор
Свет

ЕУ исклучително загрижена поради иранското збогатување ураниум

А1он
Европска унија денеска соопшти дека е „исклучително загрижена“ од соопштението на Иран за збогатувањето на ураниум над дозволеното ниво. ЕУ го повика Техеран да го