Со помош на куче трагач и рентген во контејнер со банани во Грција откриени 70 килограми кокаин

Од:

Царинските службеници од Независната управа за јавни приходи на Грција, со помош на рентген и куче трагач во контејнер со банани откриле и заплениле 70,5 килограми кокаин, јави дописничката на МИА од Атина.

Контејнерот што пристигнал од Јужна Америка, а бил наменет за земја од Западен Балкан, пријавил дека пренесува банани, но било одлучено рентгенски да се провери.

Откако системот открил сомнителен материјал, бил извршен и физички преглед со помош на кучето трагач Аксел и биле пронајдени 60 пакети кокаин, со вкупна тежина од 70,5 килограми.

Дрогата била внимателно скриена во контејнерот, во машините за ладење.

Би можело да ве интересира

Над 5.000 бегалци и мигранти сместени во новиот, привремен камп на Лезбос

Ана Ололовска

ВИДЕО: Циклонот беснее во Грција, јахти удираат во карпите

Ана Ололовска

Грчката Влада подготвена да воведе дополнителни мерки за Ковид-19 во поширокиот регион на Атина

Ана Ололовска

Вонредна состојба во западна Грција поради циклонот Јанос

Ана Ололовска

Зголемен број смртни случаи од Ковид-19, но и новозаболени во Грција

А1он

Мигрантите на Лезбос се префрлаат во нов камп

Ана Ололовска