Словенија именуваше специјален пратеник за Западен Балкан

Од:

Шефицата на словенечката дипломатија Тања Фајон изјави дека Словенија го именува Анжеј Франгеш за специјален пратеник за Западен Балкан.

dobivaj vesti na viber

За именувањето на нашиот пратеник за регионот на Западен Балкан го информирав заменик-помошникот државен секретар на САД Габриел Ескобар, наведе Фајон.

Франгеш е вработен во словенечкото Министерство за надворешни работи од 2003 година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Словенија донесе закон за деполитизација на јавната телевизија

Владејачката словенечка партија престанува да го користи Твитер

Ана Ололовска

Балканската мафија е клучна во шверцот на дрога во ЕУ

Петмина „вечни“ градоначалници во Словенија го добија осмиот мандат

Горан Наумовски

Локални избори во Словенија

Ана Ололовска

Брегу: Западен Балкан е важен за зачувување на мирот на источните граници на Европа

А1он