Шестмина новозаразени од Ковид-19 во Албанија, најмалку во последните денови

Од:

Во Албанија, во последните 24 часа регстрирани се шест новозаразени со коронавирус, од тестираните 182 сомнителни случаи.

Бројот на новозаразени денеска е најмал во последните денови, што влева надеж дека состојбата се стабилизира, оценуваат надлежните и апелираат на строго почитување на мерките и препораките на Владата.

-Со новите шест случаи, вкупниот број на заразени се зголеми на 383 од вкупно тестираните 2.753 сомнителни случаи. Во текот на изминатите 24 часа, на списокот на излекувани се додадени уште 15 пациенти, со што бројот на излекуваните од Ковид-19 достигина 131 лице.За жал, починати се 22 лица, изјави Силва Бино од Институтот за јавно здравје.

Таа додаде дека во моментов во Инфективната клиника и во болницата „Шефќет Ндроќи“ во Тирана се хопстализирани вкупно 74 пациенти, 11 од нив се на интензивна нега, додека тројца се интубирани.

Најголемиот број од заразените се од Тирана или 181,Скадар 44 и Драч 38 лица.

Би можело да ве интересира

Во Бугарија укинат карантинот за граѓаните од ЕУ, Србија и Македонија

А1он

Основците во Грција се вратија во училишните клупи, носењето маска не е задолжително

А1он

Покрај пандемијата со Ковид-19, во светот и еболата зема замав

А1он

Неофицијално околу четири и пол милиони Французи се заразени од Ковид-19

А1он

Над 144 илјади заразени со новиот коронавирус во Африка

Ана Ололовска

Велика Британија од денеска го забранува сексот со лице од друго семејство и надвор од домот

Ана Ололовска