САД побараа истрага за глорификацијата на хашките осуденици и малтретирањето на повратници во Република Српска

Од:

Американските власти ги повикаа властите во Босна и Херцеговина да ги истражат сите случаи на глорификација на лица осудени за воени злосторства, како и малтретирање на повратници во Република Српска, за време на прославата на 9 јануари, Денот на РС, кој Уставниот суд на БиХ го прогласи за неуставен.

dobivaj vesti na viber

Портпаролот на американскиот Стејт департмент Нед Прајс рече дека властите во БиХ мора веднаш да реагираат кога станува збор за истрагата за глорификацијата на лицата осудени за воени злосторства.

„Ги повикуваме надлежните органи веднаш да ги анализираат овие инциденти и да ги повикаат одговорните лица на одговорност“, соопшти Стејт департментот.

Сараевские медиуми пренесуваат дека САД се многу добро запознаени за бројни инциденти, кои вклучуваат „говор на омраза и глорификација на воени злосторници“.

– САД се добро запознаени со случаите кои вклучуваат говор на омраза, глорификација на воени злосторници и провокации против повратниците во ентитетот РС, се вели во соопштението.

Коментирајќи го присуството на руски и кинески дипломати на прославата на Денот на РС, Прајс рече дека „додека кинеските и руските претставници учествуваа во дестабилизирачките церемонии, САД донираа 96.000 дози вакцини против коронавирус на Босна и Херцеговина“.

Би можело да ве интересира

Џаферовиќ: Формирање на војска на РС е опасно по мирот во БиХ

Ана Ололовска

Додик најави пролонгирање на законите за армијата и даноците во РС

Ана Ололовска

Германија суспендираше четири проекти во Република Српска во вредност од 105 милиони евра

А1он

Шмит поништи закон, а Додик му порача: Купи карта за Германија во еден правец, одморот заврши

ЕУ в понеделник ќе разговара за можни санкции против Република Српска

А1он

Додик: Србите имаат две држави, Република Српска и Србија

Ана Ололовска