Додик: Ако Трамп победи на изборите, Република Српска би можела да прогласи независност

Од:

Лидерот на босанските Срби, Милорад Додик, рече дека очекува победата на Доналд Трамп на претстојните претседателски избори во САД да ја отвори вратата за прогласување независност на Република Српска, додавајќи дека властите на тој ентитет не се откажале од таквата цел и покрај предупредувањата од Западот. Во интервјуто објавено на неговата веб-страница од рускиот провладин весник „Известија“, Додик вели дека „БиХ исчезнува“ и затоа РС ќе бара начини да ја зајакне својата независност.

„Ние чекаме некои големи сили да кажат дека (српскиот) народ има право на самоопределување. Никогаш не се откажавме од потребата да ја зајакнеме нашата Република Српска“, рече Додик, додавајќи дека ентитетот нема да ја пропушти можност да го заштити својот статус „на мирен начин“.

„На пример, ако се случи Доналд Трамп да победи на претседателските избори во САД, може да се појават одредени услови тоа да се случи. Тоа сепак може да се случи. Мислам дека е погрешно да се каже дека тоа никогаш нема да се случи“, рече Додик, кој минатата недела беше во Татарстан и таму се сретна со рускиот претседател Владимир Путин, со кого, како што самиот тврдеше, разговарал цел час зад затворени врати.

На прашањето на „Известија“ дали веќе годинава е можен референдум за независност на РС, Додик одговори со изјава дека останува да се види, а коментирајќи ја можноста тој ентитет да и се приклучи на Србија по прогласувањето независност од Босна и Херцеговина, тој објасни дека тоа го гледа како право на обединување на сите Срби според моделот со кој се обединија Источна и Западна Германија.

Во интервјуто, објавено точно две години откако Русија започна освојувачка војна против Украина, Додик отворено ја бранеше политиката на Москва и се залагаше за продолжување на кампањата против Украина, вклучувајќи го и тврдењето дека Русија има целосно право на Крим „кој никогаш не бил украински“.

„Верувам дека Русија не треба да го остави ова прашање недовршено. Ако прашањата во кои и понатаму се мешаат западните сили останат недовршени, позицијата на Русија ќе ослабне. цел свет“, рече Додик.

Би можело да ве интересира

Полицијата на Србија и РС потпишаа меморандум за соработка, Дачиќ: Тоа е помош за „браќата“

Предраг Петровиќ

Додик: Иницирана е идејата за промена на името на Сребреница

Порно актерката за Трамп: Осудете го и направете го боксерска вреќа во засолниште за жени

Трамп прогласен за виновен, 24 часа подоцна доби повеќе од 50 милиони долари донации

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Трамп прогласен виновен по сите обвиненија за потпкуп и фалсификување

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Трамп повторно го исмејуваше Бајден, публиката се смееше