САД нудат награда до 10 милиони долари за информации за сајбер нападите во Црна Гора

Од:

Американскиот Стејт департмент дава награда до 10 милиони долари за информации кои можат да помогнат во расветлувањето на сајбер нападите извршени против интересите на Соединетите Американски Држави и, како што велат, особено во светло на сајбер нападите во Црна Гора минатата година.

Американската амбасада на повеќе локации во Подгорица постави рекламни паноа на кои се најавува награда за информација која може да доведе до идентификација или локација на секое лице кое учествувало во „злонамерни сајбер активности“, пренесува ЦДМ.

Текстот на огласот е на црногорски и руски јазик, а нагласено е дека е можно плаќање и во криптовалута.

Нападите на информативната мрежа на Владата на Црна Гора почнаа во август минатата година, по што беше оневозможен пристапот до веб-страниците и електронската пошта на Владата, како и до другите институции како обвинителството, судовите, катастарот, приходите и Царинската управа со месеци. Експерти од американското Федерално биро за истраги (ФБИ) помогнаа да се надминат последиците од сајбер нападот врз државните институции на Црна Гора минатата година.

Програмата „Награди за правда“ на Стејт департментот е глобална по природа за да генерира акциони информации што ги штитат Американците. Програмата нуди награди за информации за тероризам, странско мешање во изборите во САД и странска злонамерна сајбер активност против САД.

Црна Гора е членка на НАТО од 2017 година.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ветерот за малку ќе превртеше крузер во Которскиот залив

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Црна Гора: Поплавени улици, куќи и мостови, вода влегла и во итната медицинска помош

Горан Наумовски

Црна Гора доби нова влада

Собир за поддршка на Палестина во Подгорица

Америка не сака српски партии во новата црногорска влада

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Најмалку три лица загинаа, неколку се повредени во сообраќајка на патот Цетиње – Будва

Горан Наумовски