САД бараат Турција да ги прекине гасните истражувања кај Кипар

Од:

Американскиот Стејт департамент денеска ги повика турските власти под итно да ги прекинат сите „незаконски активности“ во кипарските територијални води и оттаму да го отстранат својот сондажен брод „Јавуз“, јави денеска весникот „Катимерини“.

Турција во овој регион веќе ги има стационирано сондажните бродови „Јавуз“ и „Фатих“, како и истражувачкиот брод „Барбарос“.

Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавусоглу вчера информира дека четвртиот турски брод- истражувачкиот „Орук Рејс“ – е упатен кон регионот.

„Овој провокативен чекор ги зголемува тензиите“, соопшти Стејт департаментот и додаде дека само Кипар, преку својата влада, може да даде согласност за активности како сондажи во своите територијални води.

Американското министерство, исто така, соопшти дека развојот на ресурсите во источното Средоземје треба да ја поттикнува соработката, да создава основа за трајна енергетска сигурност и економски просперитет.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Снимките од дрон најдобро покажуваат што остана од турскиот град по разорниот земјотрес

Ана Ололовска

Зголемен смртниот биланс од вчерашниот земјотрес во Турција, полладнево уште еден потрес

Ана Ололовска

Москва и Анкара тврдат дека во Сирија имало околу 200 случаи на кршење на примирјето

Ана Ололовска

Сочувство за настраданите во Турција изразија Мета, Рама и Баша

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Турција: Најмалку 21 загинат и над илјада повредени во земјотресот

Ана Ололовска

Грција подготвена да ѝ помогне на Турција доколку е потребно

Ана Ололовска