Русија за протерувањето на свештениците од Бугарија: Провокација по евроатлантските насоки за која ќе има одговор

Од:

Министерството за надворешни работи на Русија изрази силен протест до бугарскиот амбасадор во Русија Атанас Кристин.

Руското Министерство за надворешни работи протестираше поради протерувањето на свештениците на Руската православна црква од Бугарија, објавија тие на својата веб-страница.

„На дваесет и петти септември, во Министерството за надворешни работи на Русија беше повикан амбасадорот на Бугарија, Атанас Кристин, кому му беше упатен остар протест во врска со протерувањето на тројца свештеници на софиската руска православна црква од Бугарија под измислени изговори, на богохулен и навредлив начин“, се вели во соопштението, пренесува РИА Новости.

Руското министерство акцијата на бугарските власти ја нарече уште една провокација „целосно во согласност со сегашните евроатлантски насоки за борба против руското влијание“ и вети неизбежни непријатни последици за иницијаторите.

„Цврсто сме убедени дека нивните планови се насочени кон поткопување на вековните духовни врски и традиции на пријателство меѓу народите на Русија и Бугарија, но тие немаат перспектива и се осудени на неуспех“, се додава во соопштението на руската МСП.

Претходно бугарската имиграциска служба им нареди на свештениците од руската црква-манастир во Софија да ја напуштат земјата во рок од 24 часа.

Меѓу нив се и архимандритот Васијан, секретарот на софиската метохија, протоереј Евгениј и еден храмски службеник.

Во објаснувањето на бугарските власти се наведува дека тие се сметаат за закана за националната безбедност на Бугарија.

Би можело да ве интересира

Османи: Русија, а не западните демократии е причина за проблемите и нестабилноста на регионот

Предраг Петровиќ

Израел треба да ги знае правилата на војување, бројките на убиени цивили во Газа се страшни, смета Лавров

Орце Костов

Руска манекенка и нејзината ќерка пронајдени мртви

Предраг Петровиќ

Габриел: Нема билатерален проблем меѓу Софија и Скопје

Путин испрати предупредување до Западот: Нема да дозволиме никој да ја подели Русија

Шефот на НАТО: Русија сее раздор во Босна и Херцеговина, гледаме сецесионистичка реторика