Романија: Најмалку 27 луѓе се спасени од планинските области, девет лица се во болница

Од:

Најмалку 27 лица се спасени во претходните 24 часа во романските планински области, девет од нив морале да бидат хоспитализирани, а некои се сместени на одделението за интензивна нега, соопшти денеска спасувачката служба Салвамонт Романија.

Во претходните 24 часа Салвамонт примил 28 повици со барање итна интервенција на спасувачите, објавено е на веб-страницата на организацијата.

Службите во Воинеаса и Муреш примиле најмногу повици, објави Аџерпрес.

Би можело да ве интересира

Романија и Бугарија делумно влегоа во Шенген зоната

Притвор за политичарот од Романија кој силувал малолетничка, дете на негова колешка

Романскиот претседател Клаус Јоханис ја објави својата кандидатура за шеф на НАТО

Земјотрес ја погоди Романија

Голем хакерски напад во Романија, над 100 здравствени установи останаа без интернет

Во Романија: Момче сакало да ги убие соучениците

Горан Наумовски