Романија: 75 луѓе спасени од планинските предели, 25 завршија во болница

Од:

Најмалку 75 лица се спасени во претходните 24 часа во романските планински области, додека 25 од нив морале да бидат хоспитализирани, соопшти денеска спасувачката служба Салвамонт Романија.

Во претходните 24 часа, Салвамонт примил 67 повици со барање за итна интервенција на спасувачите, се наведува на веб-страницата на организацијата.

Службите во областите Воинеаса, Брашов и Лупени добиле најмногу повици. Исто така, примени се 37 повици со барање за совет за различни туристички рути во планинските предели и скијачките центри. Засега не е соопштена состојбата на хоспитализираните лица, јавува Танјуг.

Би можело да ве интересира

Романија и Бугарија делумно влегоа во Шенген зоната

Притвор за политичарот од Романија кој силувал малолетничка, дете на негова колешка

Романскиот претседател Клаус Јоханис ја објави својата кандидатура за шеф на НАТО

Земјотрес ја погоди Романија

Голем хакерски напад во Романија, над 100 здравствени установи останаа без интернет

Во Романија: Момче сакало да ги убие соучениците

Горан Наумовски