Роде: Визната либерализација за Косово може да се очекува на почетокот на 2013 година

Од:

Амбасадорот на Германија во Косово, Јорн Роде изрази уверување дека укинувањето на Шенген-визите за косовските граѓани може да се случи на почетокот на 2013 година, јави дописникот на МИА од Приштина.

dobivaj vesti na viber

Во изјава за телевизијата на косовскиот јавен радиодифузен сервис, РТК, запрашан дали догодина може да се очекува визна либерализација за Косово, Роде рече дека неговиот „најкраток одговор од сегашна переспектива е – да“.

– Нешто подолг одговор е дека во понеделникот бев со премиерот (на Косово, Албин Курти) во Призрен… и реков и таму дека визната либерализација е еден анахронизам. А тоа што е битно е и изјавата на министрите (за надворешни работи) на Германија, Полска и Франција дека треба да има визна либерализација за Косово, рече германскиот дипломат.

Роде порача дека тој е „последниот амбасадор (во Косово) кој ќе одговара на прашањето на визната либерализација“ и изрази уверување дека косовските граѓани ќе можат да патуваат без визи во Европа од февруари или март идната година.

Шефовите на дипломатиите на таканеречениот „Вајмарски триаголник“, кој ги опфаќа Германија, Франција и Полска пред неколку дена објавија заедничка изјава во врска со геополитичките движења на Балканот, во која, меѓу другото, бараат од Европската унија „напредок во врска со прашањето на визната либерализација за Косово“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Приштина: Косово е подготвено за секаков напад, имаме нови модели на оружје

А1он

Американска компанија заинтересирана да инвестира 800 милиони евра во Косово

А1он

Македонец со двајца косовски државјани планирале ликвидација на Љуљзим Баша

А1он

Во Косово запален автомобил на Србин, припадник на косовската полиција

А1он

Свечља до Вучиќ: Ќе имаш тешки денови, недели, месеци…

Ана Ололовска

Лајчак во ненајавена посета на Приштина