Рекорден број на новозаразени со Ковид-19 во Албанија

Од:

Нов негативен рекорд e забележан во Албанија во последното деноноќие, кога станува збор за новозаразени со Ковид-19.

Според Министерството за здравство и социјална заштита, во изминатите 24 часа регистрирани се 120 новозаразени со коронавирус, што е највисока бројка до сега од 9 март, кога беа регистрирани првите два случаи, татко и син, по нивното враќање од Италија.

И понатаму главно жариште на болеста е Тирана, од каде се 57 од новозаразените, а ново жариште повторно станува Драч, каде има 15 новозаразени.

Во исто време починале четворица, додека оздравеле девет пациенти.

Со последните 510, до сега направени се 41.709 тестови, позитивен резултат е добиен кај 5.396 лица, битката со опасниот вирус ја добиле 2.961, починале 161, додека активни на болеста се 2.274. Од нив во Инфективната клиника и болницата Ковид2 се лекуваат 119 од кои 24 се во тешка здравствена состојба.

Би можело да ве интересира

Во Драч од македонски државјанин украдени 6.000 франци и автомобил, уапсени три лица

А1он

Дневен преглед Ковид-19: Во Косово 195 новозаболени, во Бугарија 171, а во Хрватска 180

А1он

Рекордни 154 новозаразени во Албанија

А1он

Дер Шпигел: Наставници од ризични групи принудени да одржуваат настава во училиште

А1он

Белгија воведува пилот програма за брзо тестирање на Ковид-19 во домашни услови

А1он

Руска фармацевтска куќа објави колку ќе чини вакцината против Ковид-19

Горјан Грнчаровски