Ратко Младиќ од болница вратен во затворот во Шевенинген

Од:

Генералот Ратко Младиќ денеска од болницата во Хаг е вратен во притворската единица во затворот во Шевенинген.

Тој вчера беше однесен во болница откако му се слоши за време на посетата на неговата сопруга во затворот.

Неговиот син Дарко Младиќ изјави дека разговарал со татко му, кој го информирал дека е добро, додавајќи дека се уште не е позната дијагнозата бидејќи не ја добил лекарската документација.

Ратко Младиќ се наоѓа во притвор во Хашкиот трибунал во Шевенинген од јуни 2011 година.

На 22 ноември 2017 година тој беше осуден на доживотна казна затвор поради воени злосторства во Босна и Херцеговина, а неговите бранители поднесоа жалба на пресудата.

Би можело да ве интересира

Столтенберг, Борел, Вархеји – во еден глас ја поздравија хашката пресуда против Ратко Младиќ

Жарко Настоски

ВИДЕО: Ми судеше НАТО-пактот, ќе бев загрижен да ме ослободеа, порачува Младиќ по пресудата

Жарко Настоски

Бајден ја поздрави „историската пресуда“ против Младиќ, очекува лидерите во регионот да ја прифатат

Жарко Настоски

Младиќ ќе остане во затвор до крајот на животот, Хашкиот суд ја потврди пресудата

Жарко Настоски

Попладнево ќе биде изречена правосилна пресуда за Ратко Младиќ

Ана Ололовска

Меѓународниот суд во Хаг денеска ќе ја изрече правосилната пресуда против Ратко Младиќ

Ана Ололовска