Радев и Макрон во Стразбур разговараат за европската интеграција на Македонија и Шенген

Од:

Бугарскиот претседател Румен Радев разговара во Стразбур со францускиот претседател Емануел Макрон, соопшти прес-службата на претседателот на Бугарија.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, тие разговарале за прашањата поврзани меѓу Бугарија и Франција, за влезот на Бугарија во Шенген, како и за европската перспектива на Република Северна Македонија.

Румен Радев на средбата истакнал дека Бугарија ги исполнила техничките критериуми за членство во Шенген уште во 2011 година и дека очекува тоа да биде признато од нејзините европски партнери.

Претседателот на Франција Емануел Макрон изразил принципиелна поддршка за позицијата на Бугарија.

Радев посочил дека Бугарија очекува конкретни резултати во дијалогот со Република Северна Македонија, што ќе гарантираат европски вредности во почитувањето на човековите права и прекин на говорот на омраза.

Би можело да ве интересира

Продолжува меѓувладината седница помеѓу Македонија и Бугарија

А1он

Ковачевски и делегацијата на Владата пречекани со највисоки државни почести во Софија

А1он

Лирман: Треба што поскоро да се отворат пристапните преговори за С. Македонија и за Албанија

Ана Ололовска

Формирани се работните групи за продлабочување на соработката со Бугарија

А1он

Димитров: Новиот пристап ќе донесе резултати во корист на Бугарија

А1он

Ковачевски и Петков положија цвеќе на спомениците „Св. Кирил и Методиј“ и на „Св. Климент и Св. Наум Охридски“

Ана Ололовска