Прв смртен случај во Грција поврзан со хепатитисот од непознато потекло, почина 13-месечно бебе

Од:

Во Грција денеска е регистриран првиот смртен случај што се поврзува со мистериозниот детски акутен хепатитис од непознато потекло, а станува збор за 13-месечно бебе, соопшти Националната организација за јавно здравје на Грција (ЕОДИ), јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението објаснуваат дека бебето било хоспитализирано во приватна клиника, испитувањата покажале откажување на црниот дроб и церебрален едем, а и покрај напорите на лекарите, починало.

Во Грција, според ЕОДИ, се регистрирани вкупно 11 случаи, кои ги исполнуваат критериумите за „веројатен случај“ на акутен хепатитис од непознато потекло кај деца, согласно дефиницијата на Светската здравствена организација.

За овие случаи не била потребна посебна терапија, не постоеле никакви компликации и децата се во одлична здравствена состојба.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Надлежниот грчки министер потврди дека кај Еврос починало петгодишно дете

Намален бројот на починати и заразени со Ковид-19 во Грција

А1он

Зголемени вкупните приходи во државниот буџет на Грција

А1он

Уапсен маж осомничен за пожарот на грчкиот остров Тасос

Ана Ололовска

ВИДЕО: Торнадо во близина на плажите на Халкидики

Катерина Павлова-Николовска

УНХЦР стравува дека во потонатиот чамец во близина на Родос загинале десетици бегалци и мигранти

Ана Ололовска