Протест на полицијата во Атина

Од:

Полицајци, пожарникари и пристанишни службеници денеска излегуваат на протести во Атина против намалување на нивните плати во рамки на планираните нови владини мерки за штедење, соопштуваат грчките медиуми.
Протестите почнуваат од денеска со митинг во центарот на Атина и ќе траат десет дена.

Униформираните ќе учествуваат и во протести за време на отворањето на меѓународниот саем во Солун, што треба да почне на крајот од идната недела. Тие сакаат средби со министерот за финансии и со претставници на „тројката“ кредитори, од чиј извештај ќе зависи доделувањето на следната транша од меѓународната финансиска помош за Грција.

Претставници на униформираните изјавија дека не се во состојба да прифати повеќе кастрења на нивните примања, дури ни за едно евро.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Пилотот на хеликоптер кој се урна во Грција e пронајден мртов во морето

Грција по страшното невреме: Активирани свлечишта, уништени патишта

Се урна хеликоптер во Грција

Ново невреме во Грција – тешка ситуација во Волос и Евија

Овци во Грција бараа свежа трева по поплавите и изедоа 100 килограми канабис

(ВИДЕО) Во Грција: Жена падна во морето додека се качуваше на брод, луѓе веднаш скокнаа по неа

Горан Наумовски