Пробиена страницата на Кипарскиот парламент, властите обвинија „турски хакери“ за нападот

Од:

Интернет-страницата на Претставничкиот дом на Кипар беше предмет на кибер напад на 5 април, а властите за тоа ја обвинуваат Турција, објави прес-службата на парламентот.

Таквото тврдење се заснова на анализа на податоците спроведени од Канцеларијата за дигитална безбедност, се посочува во соопштението.

Претставничкиот дом истакна дека како резултат на оваа анализа, институцијата дошла до заклучок дека нападот врз страницата бил преземен „од повеќе адреси поврзани со турска хакерска група“.

Исто така, се тврди дека, благодарение на брзата реакција во однос на заканата, кипарските власти успеале да ги избегнат негативните последици од овој кибер напад.

Како мерка на претпазливост, преземени се дополнителни чекори за спротивставување на новите хакерски напади.

Би можело да ве интересира

Турција ги отфрла критиките на ОН за Кипар

Ана Ололовска

Саудискиот гигант Арамко е цел на компјутерски напад, хакерите наводно бараат 50 милиони долари

Жарко Настоски

Блинкен: Акциите на кипарските Турци во Вароша се провокативни и неприфатливи

Ана Ололовска

Повредени, приведени и материјална штета по протестот во Никозија против мерките за Ковид-19 и вакцинацијата

Ана Ололовска

Инцидент меѓу турски и кипарски патролен брод

Ана Ололовска

Зголемен бројот на нови случаи на Ковид-19 на Кипар

Ана Ололовска