Приштина: При ископувањето не се пронајдени посмртни останки од исчезнати Албанци

Од:

За време на ископувањето, што започна денеска во кругот на Универзитетот во Приштина, по наредба на косовското специјално обвинителство, не се пронајдени посмртни остатоци од исчезнати Албанци, потврди Комисијата за исчезнати лица во Приштина.

Ископувањето, што се спроведува поради сомневање дека постои наводна масовна гробница со тела на Албанци убиени за време на косовскиот конфликт, ќе продолжи утре, јавија косовски медиуми.

Во Косово како исчезнати се водат уште 1.647 лица припадници на сите национални заедници.

Би можело да ве интересира

Тачи го отфрли предлогот на Курти за составот на косовскиот тим за преговори со Србија

А1он

Курти планира два косовски тима за дијалогот со Србија

Ана Ололовска

Телефонски разговор Курти – Макрон: Ефикасноста на дијалогот со Србија зависи од учеството на Европа

Ана Ололовска

Нови 14 случаи со Ковид-19 во Косово, вкупно 224 заразени, 37 излекувани и шестмина починати

Ана Ололовска

Курти го извести Лајчак дека лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

А1он

Косово и Албанија ќе се координираат во борбата против Ковид-19

Ана Ололовска