Полициски хеликопер нападнат со ласер над Љубљана

Од:

Полициската управа на Љубљана соопшти дека во текот на денешниот протест се забележани преку 300 прекршоци и осум кривични дела.

Меѓу другото, соопштено е дека непознат сторител вперил ласерски зрак кон полициски хеликоптер на плоштадот Република, во строгиот центар на Љубљана, а еден од пилотите се здобил со повреда на очите.

Според полициската управа тоа претставува сериозна опасност по безбедноста на воздушниот сообраќај.

„Во конкретниот случај, еден од пилотите се здобил со повреда на очите и побарал лекарска помош, но се уште не е позната сериозноста на повредата“, изјави портпаролот на полициската управа.

Освен пилотот, на протестите полесно се повредени уште двајца полицајци.

Би можело да ве интересира

Словенија пресече: Нема задолжителна вакцинација

А1он

Кек останува селектор на Словенија до 2024

А1он

Предан: Реално е да се подготви теренот за договор меѓу Скопје и Софија, сигналите од Бугарија се охрабрувачки

А1он

Земјите од регионот се во тежок ковид бран, се воведуваат нови рестрикции

Катерина Павлова-Николовска

Словенечката полиција ги истражува заканите кон политичарите

А1он

Смртни закани за словенечкиот премиер Јанез Јанша

Катерина Павлова-Николовска