Македонец доживеал мозочен удар во Унгарија, денеска е префрлен во Скопје со медицинскиот хеликоптер

Од:

Македонец кој додека бил на службен пат во Унгарија доживеал мозочен удар, бил опериран во Сегед, а денеска со медицинскиот хеликоптер на МВР е пренесен на лекување на Клиниките во Скопје.

Барањето за транспорт на човекот кој неколку денови се лекувал во Сегед било испратено до Центарот за управување со кризи.

– Притоа, на барањето е одговорено веднаш и по создавањето услови за безбеден транспорт, тоа е реализирано од страна на Хеликоптерската единица на МВР со хеликоптерот „бел“ 412, во содејство со Министерството за здравство денеска. Инаку, лицето било на службен пат во Унгарија и доживеало мозочен удар, по што веднаш било сместено и оперирано на Универзитетската клиника во Сегед, по што од таму денеска е транспортиран и е сместен на Универзитетската клиника во Скопје, информираат од ЦУК.

Инаку, ова е вторпат да се извршува таков вид воздухопловен транспорт на од Сегедин до Скопје, по првиот пат што успешно се реализираше на 11 април.

Би можело да ве интересира

Пронашле граната, ја однеле во полициска станица во Берово

Неексплодирана рачна бомба пронајдена на улица во Демир Капија

Катерина Ѓуровски

ЦУК: Забрана за движење кај стрелиштето „Леково“, пожари во Кавадарци и Велес

Спасувачка акција на Попова Шапка: двајца повредени, со квадрицикл излетале во провалија

(ВИДЕО) Агитирање и летоци – нема посериозни инциденти за изборите

Анита Петровска Рајковиќ

Поткуп со бонови за бензин, агитирање, закани по телефон за време на предизборниот молк

Катерина Ѓуровски