По карантинот зголемено користење на јавниот превоз во Атина

Од:

Бројот на поништени билети во јавниот превоз во Атина во понеделникот на први јуни, бил за 104 отсто поголем во споредба со еден месец претходно, односно на првиот ден по укинувањето на забраната за движење, покажуваат податоците Организацијата за градски превоз, што ги пренесе грчката новинска агенција АНА-МПА.

Поконкретно, на 4 мај биле поништени 457.574 билети, додека пак во понеделникот 931.876 билети, но иако има зголемување од над 100 проценти, сепак оваа бројка е за 50 отсто помала во споредба со јуни минатата година, јави дописничката на МИА од Атина.

Со постепеното олабавување на мерките и со секоја следна фаза што се воведуваше секој понеделник во текот на минатиот месец, се зголемувал и бројот на патници во јавниот превоз.

За една седмица, бројот на граѓани кои користеле метро, автобус, тролејбус или трамвај, се зголемил за 13,94 проценти.

Би можело да ве интересира

Комисијата на епидемиолози предлага откажување на панаѓурите во Грција и зголемена контрола на копнените граници

Ана Ололовска

Пецас: Грција бара од ЕУ листа со санкции за Турција во случај да ги прекрши нашите суверени права

Ана Ололовска

Засилени контроли како на грчките граници, така и во внатрешноста за спречување на ширењето на Ковид-19

Ана Ололовска

Традиционалните фестивали со жива музика предизвикуваат загриженост во Грција поради можноста за ширењето на Ковид-19

Ана Ололовска

Од среда влез во Грција преку Промахонас само со негативен тест за Ковид-19

Ана Ололовска

Во Грција регистриран 41 нов случај на Ковид-19, од кои 26 кај туристи

А1он