Пет земјотреси за два часа во Србија

Од:

Сеизмолошкиот завод на Србија утринава од 9.30 до 10.40 часот регистрира два земјотреси на територијата на Мајданпек.

Еден од нив бил со јачина од 1,9, додека другиот 2,0 степени според Рихтеровата скала.

По нив во 11.13 часот имало уште еден земјотрес со послаб интензитет и бил со јачина од 1,7 степени.

Недолго потоа, земјотрес го потресе и Бор. Првиот пат околу 10.51 часот, со јачина од 2 степени според Рихтеровата скала, додека вториот следеше околу 11.30 часот и изнесуваше 1,9 степени.

За среќа, магнитудата не е загрижувачка со оглед на тоа што ниту еден од споменатите не надмина 2 Рихтери.

Исто така, земјотрес од оваа јачина не може да предизвика големи материјални штети.

Инаку, во меѓувреме се појави вест дека земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала ја погодил Романија.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Сопственичка на локал дави девојче зошто седела на скалите

А1он

Нуркачи од српската жандармерија го пребаруваат Дунав: Исчезнаа две момчиња

Ана Ололовска

Директорот на училиштето во кое ученик се закани со убиство: Ќе седам до него додека не ја заврши годината

(ВИДЕО) Денеска се одржува четвртиот протест „Србија против насилството“

Горан Наумовски

Официјална Москва со став: Русија ќе продолжи да ја поддржува Србија во одбраната на нејзините легитимни права

ВИДЕО: Снимка од тепачка на матуранти од две белградски гимназии

Горан Наумовски