Павлопулос: Имаме обврска да ја одбраниме демократијата и во Грција и во Европската Унија

Од:

На претстојните евроизбори, имаме обврска да ја одбраниме демократијата, како во нашата земја, така и во нашето големо европско семејство, вели претседателот на Грција Прокопис Павлопулос во пораката по повод 52-годишнината од државниот удар во Грција на 21 април 1967, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчкиот претседател изјави дека седумгодишната диктатура што следеше по пучот, треба да остане трајно запечатена во историските сеќавања и да биде поука.

-Особено во пресрет на клучните претстојни евроизбори, ние, Грците, целосно свесни за последиците од ова мрачно минато, имаме обврска да ја одбраниме демократијата, како во нашата земја, така и во нашето големо европско семејство, Европската Унија, со нашиот глас да подигнеме „ѕид“ на отпор за кој не се преговара, против сите оние кои, директно и отворено, заговараат против демократски институции во целина и како и против европската структура, порачува Павлопулос.

На 21 април 1967 со државен удар стигнаа на власт, со што започна воената хунта во Грција што траеше седум години.

Би можело да ве интересира

Се испитува дали пожарот на Евија е подметнат

Голем пожар на Закинтос

Грција и Унгарија меѓу земјите со најмалку измами околу интернет-продажбата

А1он

Продолжува гаснењето на пожарот на Евија

Германија мора да прими назад мигрант депортиран во Грција

А1он

Пожарот на Евија во Грција е вон контрола, медиумите го оквалификуваа како еколошка катастрофа