Пахор и се обрати на нацијата: Мораме да си помагаме во овие тешки времиња

Од:

Словенечкиот претседател Борут Пахор ги повика граѓаните, секој во своите можности да ја помогне колективната борба против коронавирусот.

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, ова вонредно обраќање на Пахор доаѓа откако Владата прогласи епидемија.

– Ќе помогнеме така, ако се грижиме за своето и здравјето на другите. Ќе си помогнеме, ако бидеме пријатни едни кон други. Ваквите кризи го тестираат човечкиот карактер – изјави Пахор и повика сите граѓани максимално да се придржуваат кон препораките на докторите за заштита од ширењето на коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Бајден: САД ќе донираат уште 500 милиони дози вакцини низ светот

А1он

Во Албанија анти-ковид мерките остануваат и понатаму во сила

А1он

Словенците преговараат со „Новартис“ за производство на вакцини против Ковид-19

А1он

Во Истанбул вакцинирани 84 отсто од населението против Ковид-19

А1он

Нови правила за невакцинирани работници во Германија – нема плата за време на карантин

А1он

Откриени лилјаци кои носат мутација на коронавирус, се заканува опасност од нова пандемија

А1он