Падна косовската Влада, Курти повеќе не е премиер

Од:

Албин Курти повеќе не е премиер на Косово, откако Собранието изгласа недоверба на Владата.

За ова гласаа 82 гласа пратеници, 32 беа „против“ и еден „воздржан“ на гласањето по иницијатива за недоверба, која беше иницирана од ЛДК. Во салата на Собранието беа присутни 117 пратеници.

Расправата во косовскиот Парламент траеше во текот на целиот ден, а ја обележаа бројни кавги во партиите и долги паузи.

 

Би можело да ве интересира

Нови шестмина заболени и исто толку излекувани од коронавирусот во Косово

Ана Ололовска

Харадинај: ЕУ го забавува решавањето на косовско – српскиот спор со именувањето на Лајчак за посредник

А1он

Борел: Пандемијата ќе ја забави работата за дијалогот Белград-Приштина

А1он

Тачи: Нема да поднесам оставка од претседателската функција ако бидам повикан во Хаг

Ана Ололовска

Нови 13 заболени и четворица излекувани од коронавирусот денеска во Косово

А1он

Амбасада на САД во Приштина: Реципроцитетот кон Србија е на штета на Косово

А1он