Падна косовската Влада, Курти повеќе не е премиер

Од:

Албин Курти повеќе не е премиер на Косово, откако Собранието изгласа недоверба на Владата.

За ова гласаа 82 гласа пратеници, 32 беа „против“ и еден „воздржан“ на гласањето по иницијатива за недоверба, која беше иницирана од ЛДК. Во салата на Собранието беа присутни 117 пратеници.

Расправата во косовскиот Парламент траеше во текот на целиот ден, а ја обележаа бројни кавги во партиите и долги паузи.

 

Би можело да ве интересира

Протест во косовско Карачево поради влезот на српска патрола на територијата на Косово

А1он

Курти побара помош од надвор: На Косово му претстои хуманитарна катастрофа

Горјан Грнчаровски

Изетбеговиќ: Ако Србија го признае Косово, би се отвориле апетитите за Босна и Херцеговина

А1он

На косовската граница немало српски полицајци, туку заедничка патрола на КФОР и српската војска

А1он

Премиерот на Косово најави извештај по информациите за присуство на српската Жандармерија на Косово

Ландов

Експретседателот на Косово, Пацоли, пријавил дека поседува имот од стотици милиони евра, куќи и хотел во странство

Ландов