Ослободена е руската новинарка која вчера беше уапсена во Косово

Од:

Властите во Приштина ја ослободија притворената новинарка на Комсомол Правда, Дарија Асламова, која синоќа беше приведена на Косово.

„Дарија Асламова ја контактираше нашата редакција и рече дека е во Рашка. Ноќта на 7 август косовските власти ја ослободија откако беше приведена, а потоа сама патуваше со автобус“, се наведува во соопштението за печатот кое го пренесува агенцијата РИА Новости.

Таа стапила во контакт со руската амбасада во Србија.

Асламова синоќа беше приведена на Косово, а според Министерството за внатрешни работи таа била осомничена дека шпионирала во корист на руските разузнавачки служби.

Би можело да ве интересира

Почина Весна Крстева новинар во националното радио Канал 77

Горан Наумовски

„Утре ќе дојдам, увото ќе ти го исечам со нож“: ЗНМ бара итна реакција за закани кон новинарка на Алсат М

Орце Костов

Спречен атентат над познатата рускa новинарка Маргарита Симонјан

Горан Наумовски

Дисциплински мерки за несоодветно постапување на полициски службеници со новинарка од Фокус

Куќен притвор за руската новинарка која се противи на инвазијата во Украина

Косовската полиција ја уапси руската новинарка Дарија Асламова под сомнение за шпионажа

Горан Наумовски