Куќен притвор за руската новинарка која се противи на инвазијата во Украина

Од:

Руската новинарка Марина Овсијаникова, која стана позната откако во март го запре емитувањето на Дневникот на продржавната руска телевизија, носејќи транспарент против офанзивата во Украина, денеска е ставена во домашен притвор.

dobivaj vesti na viber

Рускиот суд објави дека на Марина Овсијаникова и е одреден домашен притвор до 9 октомври.

Таа беше уапсен вчера поради „дискредитација“ на армијата и се соочува со можна затворска казна до десет години.

Новинарката од крајот на јули двапати беше осудена на парични казни за „дискредитација“ на руската армија, поради нејзините пораки на социјалните мрежи во кои ја критикува инвазијата во Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русите се во „експрес лонец“: Украинците со нова полициска тактика „виновна“ за успехот на контраофанзивата на Киев

А1он

Руски функционер од Херсон со жесток напад врз министерот за одбрана: Шојгу да размисли за самоубиство

Ана Ололовска

Вучиќ од Прага: Дали вие ја казнувате Русија или Србија?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пропагандистот на Путин, Сатановски: Ќе ги убиеме сите што се против Русија

Ана Ололовска

Украина го повикува светот: Престанете да се плашите од Русите, тие се безнадежни случаи

А1он

Брнабиќ: „Зошто Србија не и воведе санкции на Русија“, тоа ќе биде единствената точка на дневниот ред

А1он