Околу 500 бегалци и мигранти од грчкиот остров Сими пренесени во Атина

Од:

Со брод на воената морнарица на Грција околу 500 бегалци и мигранти од грчкиот остров Сими доцна синоќа пристигнаа на атинското пристаниште Пиреа, објави грчката новинска агенција АНА-МПА.

На малиот грчки остров не постои организиран бегалски камп или прифатен центар, па така според истите информации, бегалците и мигрантите кои пристигале од турското крајбрежје престојувале пред полициската станица и крајбрежната служба, како и на улиците на Сими.

Според официјалните податоци од грчката Влада, во текот на викендот, односно во саботата и неделата, на островот Сими пристигнале 142 лица.

Би можело да ве интересира

СИРИЗА: Владата ги претвора островите во затвори за барателите на азил

Министерството за цивилна заштита на Грција побара за 15 дена да се испразнат нелегално окупираните објекти

Се затвораат бегалските кампови на грчките острови, на нивно место ќе се градат затворени центри

Ана Ололовска

Пецас: Комисијата за трговските ознаки има и други работи, освен промоција на „македонско од нашата Македонија“

Ана Ололовска

Грчката Влада презентираше национален акционен план за борба со пушењето

Аврамопулос: Северна Македонија не побарала финансиска помош за капацитети за бегалци и мигранти

Ана Ололовска