Околу 500 бегалци и мигранти од грчкиот остров Сими пренесени во Атина

Од:

Со брод на воената морнарица на Грција околу 500 бегалци и мигранти од грчкиот остров Сими доцна синоќа пристигнаа на атинското пристаниште Пиреа, објави грчката новинска агенција АНА-МПА.

На малиот грчки остров не постои организиран бегалски камп или прифатен центар, па така според истите информации, бегалците и мигрантите кои пристигале од турското крајбрежје престојувале пред полициската станица и крајбрежната служба, како и на улиците на Сими.

Според официјалните податоци од грчката Влада, во текот на викендот, односно во саботата и неделата, на островот Сими пристигнале 142 лица.

Би можело да ве интересира

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Ана Ололовска

„Destination Greece Health First“ –меѓународна кампања на Министерството за туризам и грчката национална туристичка организација

Ана Ололовска

Турција спречи обид за шверцување 276 мигранти

Ана Ололовска

До 15 јули забранети летови меѓу Грција и Србија

Ана Ололовска

36 туристи кои пристигнале во Грција позитивни на коронавирус, 20 од нив се Срби

А1он

Во соседна Грција фатени две лица со речиси пет илјади наркотични таблети

А1он