Од Грција за Португалија заминаа 48 бегалци

Од:

Од атинскиот аеродром, за Португалија, заминаа 43 Авганистанци, признаени бегалци и баратели на азил, во рамките на билатералниот договор меѓу двете земји за релокација на 1.000 бегалци, јави дописничката на МИА од Атина.

Од Министерството за миграција и азил на Грција соопштуваат дека со заминувањето на групата, заврши пилотската фаза од програмата и веќе се релоцирани 100 лица.

Конкретната програма е финансирана од португалската Влада, односно од надлежното министерство.

Би можело да ве интересира

Киријакидис: Во шест земји на ЕУ, помалку од 55 отсто се вакцинирани, а тоа е опасно за останатите членки

А1он

Лидерите на Израел, Грција и Кипар се договориле да ја зајакнат соработката во повеќе области

А1он

Потврден првиот случај на омикрон во Грција

Ана Ололовска

Во Грција се враќаат некои антиковид мерки: Во супермаркетите ограничен бројот на луѓе

Ана Ололовска

Грчката поддршка за европерспективата на Македонија останува непроменета, но со исполнување на поставените услови

А1он

При влез во затворени објекти во Грција нема да се скенираат сертификатите од трети земји

А1он