Објавени се вознемирувачки снимки од разговорот на починатиот хрватски новинар Владимир Матијаниќ со дежурните лекари

Од:

Во петокот на 51-годишна возраст почина истакнатиот хрватски новинар Владимир Матијаниќ. По неговата смрт, неговата животна сопатничка Андреа Топиќ на Фејсбук опиша дека ден пред смртта на Матијаниќ и на денот на неговата смрт најмалку десет пати се јавиле во болница. Таа истакна дека Брзата помош не сакала да го хоспитализира.

dobivaj vesti na viber

Во продолжение можете да слушнете вознемирувачки снимки од разговорот со дежурниот лекар кој ноќта пред смртта му рекол на Матијаниќ да се јави за пет дена и со медицинскиот работник од инфективно одделение кој само неколку часа пред смртта му кажал дека може да мокри во тенџерето до креветот.

Во четврток и петок, на 4 и 5 август, Владимир Матијаниќ и Андреа Топиќ неколкупати се јавиле во болницата и во Итната помош, барајќи совет, помош и хоспитализација. Матијаниќ 10-тина пати се јавил во инфективна болница во сплитската болница, се јавил и во Итна помош на 194, а Топиќ се јавила во сплитската болница – во инфективна болница на телефонскиот број 021 557 565 во петокот наутро во 9:28 часот, во 10:27 часот и во 14:14, но и на 194. Слушајте ги снимките од последните повици на Матијаниќ (читателите се предупредуваат дека снимките може да бидат вознемирувачки)

Би можело да ве интересира

Кинески научници развија маска што открива коронавирус во воздухот

А1он

Бајден: Пандемијата на Ковид е завршена

Ана Ололовска

Разорното невреме ја опустоши Хрватска: Дрво падна врз девојче, итно и била извршена операција

А1он

СЗО повеќе не препорачува две терапии против коронавирусот

Ана Ололовска

Гром удри во авион на „Кроација ерлајнс“.

Ана Ололовска

ВИДЕО: Апокалипска во хрватскиот град Чазма, невремето носеше се пред себе