Објавен е идентитетот на загинатите во Бањска

Од:

Во престрелка со косовската полиција во Бањска загинаа И.М и Б.М од Лепосавиќ, како и С.Н. од Звечан.

Според тоа, тројцата убиени се локални Срби од северот на Косово.

Да потсетиме, ноќта меѓу саботата и неделата припадниците на косовската полиција се обидоа да ги отстранат барикадите што ги постави група вооружени Срби на влезот во Бањска. По тој повод дошло до размена на оган и загинал еден албански полицаец. Потоа следеше повеќечасовна престрелка, при што беа убиени и српски млади момчиња.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во Косово е уапсен поранешен полицаец, еден од најголемите наркобосови во регионот

Поранешен портпарол на НАТО: Примете го Косово во НАТО, веднаш..

Три жени исчезнаа на Косово

Поранешниот советник на Пацоли призна дека тој го нарачал убиството на неговата сопруга

Горан Наумовски

Лавров: Србија нема да ја примат во ЕУ додека не го признае Косово

Орце Костов

Фалсификуваните евра запленети на Косово биле печатени во Македонија

Катерина Ѓуровски