Непознати лица упаднале и напишале графити во црквата Света Троица кај Пеќ

Од:

Рашко-призренската епархија денеска соопшти дека непознати лица упаднале и напишале графити во црквата Света Троица во селото Накло кај Пеќ.

Според извештајот што до Епархијата кој го достави парохот во Пеќ, меѓу напишаните пораки се „Алах Акбар“, како и пораката на албански јазик „отстранете ја оваа црква одовде, таму има само муслимани“ и „ние не не сакаме цркви, ние сакаме џамии“, „Исламот е единствената вистинска вера“, се вели во соопштението објавено на веб-страницата на Епархијата.

Црквата е посветена на Света Троица, а била опожарена во мартовските немири во 2004 година.

Би можело да ве интересира

Маж во Косово почина по семејно насилство: Синот е осомничен дека го претепал

Ховениер: Косово да ги исполни сите свои обврски

Инцидент во Косовска Митровица, двајца прободени со нож по финален натпревар

Пеќ: Ранети се три лица, по напаѓачот е распишана потерница

Горан Наумовски

Припадничка на косовската полиција е пронајдена мртва во куќа во Гњилане

Приштина тврди дека Србите не ја искористиле можноста да гласаат на референдумот