Нов земјотрес во БиХ со јачина од 3,9 степени

Од:

Земјотрес со јачина од 3,9 степени според Рихтер синоќа ја потресе Босна и Херцеговина.

dobivaj vesti na viber

Епицентарот на земјотресот, кој се случил нешто пред 23 часот, бил на 17 километри од Билеќа на длабочина од 2 километри.

Локалните жители велат дека земјотресот бил краткотраен и не многу силен.

Вакви последователни земјотреси се очекувани, со оглед на тоа што тлото се уште се смирува од силниот земјотрес што во петокот ја погоди земјата.

Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил почувствуван во повеќе градови во Херцеговина, како Билеќа, Требиње, Мостар, Столац, Чапљина, но и во соседна Хрватска, односно Дубровник.

Во земјотресот што во петокот ја погоди БиХ загина едно лице.

Би можело да ве интересира

Милановиќ: Да ѝ се даде кандидатски статус на Босна и Херцеговина, како чин на доверба и на надеж

ВИДЕО: Големи поплави во Босна, стотици куќи под вода

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Голем пожар зафати фабрика во Бихаќ

Катерина Павлова-Николовска

Шарл Мишел во Сараево на средби со членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина

Пахор предлага ЕУ да и додели кандидатски статус на БиХ веднаш и без услови

Изетбеговиќ: Односите во БиХ се толку лоши, што сега не е возможна изборна реформа