ВИДЕО: Силен земјотрес од 4,9 степени ја погоди Босна и Херцеговина

Од:

ЕМСЦ известува дека земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтер ја погоди БиХ. Првичната проценка беше 5,4.

Според граѓаните, земјотресот бил почувствуван во Зеница, Жепч, Витез, Травник, Бусовача, Какањ, како и во главниот град Сараево и околните градови.

Се почувствува и низ цела Хрватска, од Славонија до Далмација.

Според прелиминарните информации од ЕМСЦ, епицентарот бил на 10 километри од Зеница и 69 километри од Сараево.

Според информациите од Сараево, почувствуван е силен потрес од 4-5 секунди. Засега нема информации за штети.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Силно невреме со град ги зафати Босна и Србија

Ниту една печатница во БиХ не сака да ги печати избирачките ливчиња за претстојните избори

Во дел од Босна и Херцеговина прогласена епидемија на морбили

А1он

Земјотреси во Хрватска и во Босна

Апсења за тероризам во Сараево

Ужас во Босна: 14-годишник заклал шест кучиња