Во дел од Босна и Херцеговина прогласена епидемија на морбили

Од:

Епидемија на морбили прогласена во кантонот Сараево во Босна и Херцеговина. Соопштението е објавено и во Службен весник на БиХ, заедно со препорачаните мерки за сузбивање на заразната болест.

Мерките вклучуваат едукација за превенција од заразни болести, рано откривање на изворот на инфекцијата и начините на пренесување, пријавување и изолирање на болните, хоспитализација и лекување, како и зголемена имунизација на децата, пренесува Klix.ba.

Ова не е првпат во Босна и Херцеговина да се прогласува епидемија на морбили, со оглед на тоа дека претходно беше прогласена во Тузла и Бјелина.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Силно невреме со град ги зафати Босна и Србија

Ниту една печатница во БиХ не сака да ги печати избирачките ливчиња за претстојните избори

ВИДЕО: Силен земјотрес од 4,9 степени ја погоди Босна и Херцеговина

Катерина Ѓуровски

Земјотреси во Хрватска и во Босна

Апсења за тероризам во Сараево

Ужас во Босна: 14-годишник заклал шест кучиња