Апсења за тероризам во Сараево

Од:

Припадници на СИПА и на Граничната полиција денеска уапсија едно лице за тероризам на меѓународниот аеродром во Сараево.

Од СИПА соопштија дека тој е приведен поради постоење основи на сомнение дека сторил кривични дела организирање терористичка група, незаконско формирање и приклучување кон странски паравоени или параполициски организации во врска со кривично дело тероризам, пишува Српскаинфо.

– Уапсениот е приведен во просториите на СИПА, за кривична постапка и распит како осомничен, по што во рокот предвиден со закон ќе биде предаден во натамошна надлежност на Обвинителството на Босна и Херцеговина – соопшти СИПА. .

Споменатите активности беа спроведени во соработка со Агенцијата за разузнавање и безбедност на Босна и Херцеговина.

Би можело да ве интересира

Жена од Сараево е пронајдена мртва во стан, осомничени се сопругот, свекрвата и уште еден маж

Горан Наумовски

Детали за ужасот во Сараево: Ги убил братот и снаата, ја запалил куќата па се самоубил

Изгоре куќа во Сараево, внатре пронајдени три тела

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Силно невреме со град ги зафати Босна и Србија

Престрелка во Башчаршија, едно лице е рането

Горан Наумовски

Ниту една печатница во БиХ не сака да ги печати избирачките ливчиња за претстојните избори