Земјотреси во Хрватска и во Босна

Од:

Умерен земјотрес е регистриран утрово во 6 часот и 31 минути во Хрватска со епицентар во близина на островот Чиово, три километри јужно од Трогир, соопшти Сеизмолошката служба на Хрватска.

Земјотресот бил со јачина од 3,0 степени според Рихтеровата скала, а интензитетот во епицентарот бил IV степен ЕМС, соопшти Сеизмолошката служба.

На североистокот на Босна и Херцеговина утрово во 06:32 е регистриран земјотрес со јачина од 2,8 степени според Рихтеровата скала со епицентар на 15 километри од Сански Мост и 56 километри од Бања Лука, покажуваат податоците на Европскиот сеизмолошки центар. (EMSC).

Земјотресот е почувствуван и во Хрватска, поточно во областа на Сплит, каде има бројни сведоштва на граѓани кои велат дека земјотресот траел неколку секунди, пренесува klix.ba.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Убиецот пред масакрот бил во кафуле и честел „Рекол – одам за завршам нешто“

Катерина Ѓуровски

Масакр во Хрватска: Упаднал во дом за стари лица, убил петмина

Катерина Ѓуровски

Украинец во Пула преку прозорец сликал Македонка, му го зела телефонот и го натерала да ги избрише сликите

Маж од Корчула сакал да ја убие сопругата

Хрватска испраќа канадер со два екипажи во Македонија

Катерина Ѓуровски

Хрватска по одлуката на Црна Гора: Ја обезвреднувате Резолуцијата за геноцидот во Сребреница