Ненад Калуѓеровиќ на распит во црногорското обвинителството

Од:

Во црногорското Вишо државно обвинителство (ВДТ) вечерва е сослушан Ненад Калуѓеровиќ од Цетиње во својство на граѓанин, потврдила за „Вијести“ шефицата на ВДТ, Лепа Меденица.

dobivaj vesti na viber

Како што пренесуваат „Вијести“, освен него, во ВДТ исказ дале уште неколку сведоци, а претходно биле сослушани уште неколку лица.

Се претпоставува дека Калуѓеровиќ го застрелал Вук Бориловиќ кој во петокот уби 10 лица во населбата Медовина во Цетиње.

Полициската управа соопшти дека сè уште се утврдуваат околностите, дали смртта на Бориловиќ настанала како последица на тешко ранување при судир со полицијата или последователно истрелување проектил на сè уште неутврден начин од граѓанин.

Би можело да ве интересира

Црна Гора: Старото парламентарно мнозинство потпиша иницијатива за разрешување на Ѓукановиќ

Ана Ололовска

Мнозинство од црногорските пратеници постигнаа договор Лекиќ да биде мандатар за нова влада

Ѓукановиќ не го прифаќа Лекиќ за мандатар, бара скратување на мандатот на Парламентот

Македонски Албанец нов американски амбасадор на САД во Црна Гора

А1он

Денеска истекува рокот кога Ѓукановиќ треба да го соопшти името на мандатарот

Ана Ололовска

Користење дневна светлина, готвење во покриен сад и непокривање на радијаторите со облека: Црна Гора со предлог мерки за штедење

А1он