Немирно утро во Грција, регистрирани три земјотреса

Од:

Земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран утринава нешто по 6 часот и 30 минути во близина на грчкиот остров Евија, а земјотресот е почувствуван и во Атика, пренесува Катимерини.

Речиси еден час подоцна, следеа два нови земјотреси, во истото подрачје, со јачина од 4,1 и 4,2 степени според Рихтеровата скала, пишува грчкиот весник.

Епицентарот на првиот земјотрес бил лоциран во морското подрачје, на пет километри од брегот на Заракес на Евија, на југоисточната страна на островот и бил на длабочина од 13,3 километри.

Засега нема извештаи за евентуални повредени или материјална штета.

Би можело да ве интересира

Жена и дете пронајдени удавени во Егејско Море откако потона чамец со мигранти

Историски подиум за Грција во Светскиот куп во алпско скијање

Продолжува потрагата по пилотот на грчкиот воен авион што се урна вчера

А1он

Загина копилотот по падот на авионот на грчката воена морнарица

Грчки авион Ф-4 се урна во Јонското Море, се трага по двајца пилоти

А1он

За 48 часа противпожарната служба на Грција примила 422 повици поради невремето

А1он