Нема да се одржи предизборната ТВ дебата на лидерите на грчките политички партии

Од:

Телевизиската дебата на претседателите на СИРИЗА, Нова демократија, Движење на промена, Комунистичката партија и Сојуз на централисти, закажана за 1 јули, нема да се одржи бидејќи претставниците на грчките партии не успеаја да се договорат за нов термин, откако претходно одредениот, потребно беше да се смени поради вонредниот самит на ЕУ на 30 јуни, јави дописничката на МИА од Атина.

Учеството на грчкиот премиер Алексис Ципрас на ЕУ самитот беше причината од неговиот кабинет да побараат нов датум за одржување на ТВ дебатата, по што денес, претставниците на партиите одржаа состанок за да одредат нов термин. Но, разговорите завршија без да биде постигнат договор.

По завршувањето на состанокот, грчките политички партии си упатија меѓусебни обвинувања и префрлања на одговорноста за неуспешноста да се одреди нов термин. За сега, нема информации дали претставниците на партиите ќе одржат нов состанок и нов обид да се најде заемно прифатлив датум за одржување на ТВ дебата.

Би можело да ве интересира

Грција подготвена да ѝ помогне на Турција доколку е потребно

Ана Ололовска

Грчките пратеници ги изгласаа измените во изборниот закон

Ана Ололовска

Грчкиот Парламент денеска гласа за измени во изборниот закон

Ана Ололовска

Грчкиот претседател пренесен во болница поради висока температура

Ана Ололовска

Во Атина запленет над еден тон канабис наменет за Либија

Ана Ололовска

Анархисти ја презедоа одговорноста за запалените возила и банкомати во Атина

Ана Ололовска