Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на Ковид-19 од Хрватска

Од:

Претседателката на Кризниот штаб на словенечката Влада за борба против коронавирусот, Бојана Беовиќ, изјави денеска дека доколку продолжи трендот на увоз на вирусот од Хрватска, тоа тело ќе и предложи на Владата поригорозни мерки за патниците од таа земја.

На денешната прес конференција таа потенцираше дека има најголем број од новите случаи пријавиле претходен престој во Хрватска, пренесува СТА.

– Ако ова продолжи, ние може да влеземе во есенската сезона со проблеми поврзани со дружење во училиштата и работните места. Може да се појават жаришта на инфекции, вели Бевиќ.

Словенечката докторка Марта Гргиќ Витек од Институтот за јавно здравје рече дека увезените случаи на коронавирус минатата недела предизвикале локални трансмисии, како и дека 27 од последните 33 случаи биле увезени од Хрватска.

Би можело да ве интересира

204 нови случаи на коронавирус во Хрватска

Ана Ололовска

Јанша ги повика болниците во Словенија да се вратат на моделот на работа од пролетоска

А1он

Сеизмолог: Во Загреб е можен земјотрес 30 пати посилен од оној во март

Ана Ололовска

Хрватска го намалува траењето на карантинот од 14 на десет дена

А1он

Во Словенија сè поголем бројот на хоспитализирани поради Ковид-19, недостига медицински персонал

А1он

Волстрит журнал: Хрватска со отворањето на туристичката сезона стана случај кој опоменува

А1он