Најдени телата на осум мигранти од потонатиот брод во близина на Бодрум

Пронајдени се телата на осуммина мигранти од бродот што потона во Егејско Море во близина на Бодрум, западна Турција, соопшти денеска Турската крајбрежна стража.

Во соопштението е наведено дека успеале да спасат 31 мигрант, чија националност не е наведена. На бродот имало 40 мигранти.

Локалните власти соопштија дека во 7 часот и 20 минути по локално време добиле тревога и додаваат дека несреќата се случила неколку километри од грчкиот остров Кос.

Во Турција има околу четири милиони мигранти и бегалци, кои претежно доаѓаат од Сирија.

Меѓународната организација за миграција (ИОМ) соопшти дека од почетокот на годината настрадале 555 мигранти во обид преку Средоземно море да стигнат до Европа.

Би можело да ве интересира

Анадолија: Турските вооружени сили погодија терористичка база во северен Ирак

Ана Ололовска

Пронајдени 48 мигранти во товарно возило на скопјанец

Ана Ололовска

Седум исчезнати по поројни дождови во Турција

Ана Ололовска

Во автобуска несреќа загинаа 17 мигранти во источна Турција

Русија и ги понуди на Турција своите ловци Су-35

Турски научници предупредуваат за опасност од земјотреси во Истанбул

Ана Ололовска