Тема на средбата Мета-Манастирлиу била влошената состојба со пандемијата

Од:

Само преку спроведување на мерките и протоколите, преку личен пример, ќе можеме да успееме заедно, дури и во оваа фаза на пандемија, изјави албанскиот претседател Илир Мета на денешната работна средба, на негово барање, со министерката за здравстсво и социјална заштита, Огерта Манастирлиу, за тековните предизвици на справување со Ковид -19.

Министерката Манастирлиу информирала дека во согласност со подготвената стратегија и предлозите на техничкиот комитет на експерти, преземени се мерки за обезбедување на лична заштитна опрема на здравствените работници, зголемување на капацитетот за тестирање, болничките капацитети и човечки ресурси.

– Во спроведувањето на стратегијата е потребна соработка на граѓаните за да се справивме со ситуацијата предизвикана од Ковид-19. Само преку примена на мерки и протоколи, преку личен пример, ќе можеме да успееме заедно, дури и во оваа фаза на пандемија, изјави министерот Манастирлиу.

Шефот на државата, откако ја увери министерка за својата солидарност и целосна поддршка за здравствените институции, изрази благодарност и прзнание до сите лекари, медицински сестри и другиот персонал, кои се „ангажрани со максимален професионализам и посветеност на првата линија на фронтот“. Го нагласи значењето на подршката на здравствениот сектор со потребниот буџет, како и потребата од зголемување на заштитните мерки за здравствените работници.

Мета посебно ја истакна потребата од зајакнување на тесната соработка со сите соседни земји за преземање мерки за спречување и натамошно ширење на Ковид-19, со цел да се отворат копнените граници што е можно поскоро.

Поради влошената состојба со пандемјата, Мета вчера на прес конференција рече дека не ја отфрла можноста да го свика Советот за национална безбедност.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Рамбо Амадеус излезе од болница откако прележа Ковид-19: Не се опуштајте!

Жарко Настоски

Американски дипломати во Кина анално тестирани за корона, Пекинг вели: било по грешка

Жарко Настоски

Основачите на Бионтек ќе го добијат највисокиот орден на Германија

Ана Ололовска

ЦДЦ: Во теретаните и фитнес центрите да се носат маски и при вежбање

Ана Ололовска

Во Србија се заоструваат епидемиолошките мерки, угостителите и трговските центри ќе работат до 14 часот

Ана Ололовска

В понеделник во Албанија пристигнуваат 15.000 вакцини на „Фајзер“

Ана Ололовска