На Крит вчера измерени рекордни 39 степени

Од:

Дополнително зголемување на температурата во повеќе делови на Грција беше регистрирано во текот на вчерашниот ден, па така на островот Крит беа измерени рекордни 39,1 степени Целзиусов, наспроти 38 степени во неделата, јави дописничката на МИА од Атина.

Според податоците од Националната опсерваторија во Атина и порталот „Метео“, за разлика од неделата, вчера, на Крит, Пелопонез и во областа Атика биле регистрирани дополнително високи температури, несвојствени за овој период од годината.

На Пелопонез биле измерени 37,1 степени, на островот Родос 35,4, а во Атина 33,9 степени.

Би можело да ве интересира

Секој деветти Грк веќе ги примил двете дози од вакцината против Ковид-19

Жарко Настоски

Калафатис за копнениот туризам: Ова лето ќе биде подобро и ќе дојдат повеќе туристи

Ана Ололовска

Масовен протест во Атина, Ципрас и Варуфакис заедно со демонстрантите

Ана Ололовска

Генерален штрајк на вработените во јавниот сектор во Грција

Ана Ололовска

Грција ќе дозволи влез на туристи вакцинирани и со руската и кинеската вакцина

Ана Ололовска

Генерален 24-часовен штрајк во медиумите и во приватниот сектор во Грција

Ана Ололовска