Младиќ ќе остане во болница, најави неговиот адвокат

Од:

Поранешниот командант на армијата на Република Српска Ратко Младиќ ќе остане во болница откако му се слоши за време на вчерашното судско рочиште.

– Младиќ останува во болница. Таму ќе биде денеска и утре, изјави Бранко Лукиќ, адвокат на Младиќ. Според него, Младиќ сега се чувствува подобро. Додаде дека Младиќ сега може да зборува и одново да ја движи десната рака и нога кои вчера беа „парализирани“.

Од судската сала Младиќ вчера беше префрлен во болница, а денеска судот треба да соопшти одлука за продолжувањето на процесот.

Би можело да ве интересира

Во Хаг почна првото судење за злосторствата на ОВК

Ана Ололовска

Попладнево ќе биде изречена правосилна пресуда за Ратко Младиќ

Ана Ололовска

Меѓународниот суд во Хаг денеска ќе ја изрече правосилната пресуда против Ратко Младиќ

Ана Ололовска

Хашкиот обвинител Брамерц очекува на Младиќ да му биде потврден доживотниот затвор

Жарко Настоски

САД се против истрагата на Судот во Хаг за злосторства над Палестинците

Карим Кан е новиот главен обвинител на Меѓународниот кривичен суд во Хаг

Катерина Павлова-Николовска

Leave a Comment

1 × one =