Министерот за миграција на Грција се сретна со локалните власти од Лезбос, Самос и Хиос

Од:

Се согласуваме за потребата да има затворени центри, но несогласувања што постојат се за големината и начинот на нивна работа, рече министерот за миграција и азил на Грција Нотис Митаракис по средбата со префектот и градоначалниците од островите во северниот дел на Егејското море, јави дописничката на МИА од Атина.

На средбата одржана во премиерската палата, градоначалниците на Лезбос, Самос и Хиос и префектот на регионот ја доставија резолуцијата на локалното население, по вчерашниот генерален штрајк за ситуацијата со бегалците и мигрантите.

Средбата беше обид да се приближат ставовите на двете страни.

Надлежниот министер по средбата рече дека имале суштинска дискусија, го повтори ставот дека е оправдана огорченоста на локалното население бидејќи Грција кон средината на 2019 година се соочи со зголемен бран бегалци и мигранти.

Двете страни се согласиле за неколку точки, како што се намалување на бегалските и мигранските бранови, намалување на бројот на бегалци и мигранти на островите и враќања во Турција, точки што воедно се дел и од владиниот план за справување со кризата.

-Потребни се конкретни мерки за градење доверба меѓу централната влада и островите и ова ќе биде приоритет во следните денови. Ќе постои редовна средба со префектот и градоначалниците на секои две седмици. Постојат точки во кои има некои разлики. Се согласуваме за потребата од затворени центри. Различни ставови има во однос на нивната големина и начинот на работа, рече Митаракис.

Градоначалниците истакнаа дека тие не прифаќаат да се изградат затворени центри со голем капацитет, туку бараат мали затворени центри само за идентификација и регистрација на бегалците и мигрантите.

Би можело да ве интересира

Од сезонски грип во Грција починале 77 лица

А1он

Мицотакис: Грција ја зголемува контролата на морските и копнените граници поради коронавирусот

А1он

Уште два потврдени случаи на заболени од новиот коронавирус во Грција

Ана Ололовска

Стабилна состојбата на Гркинката со констатиран коронавирус, била на модната недела во Милано

Ана Ололовска

Нови инциденти на грчкиот остров Лезбос

А1он

Ципрас: Не можеш да бараш солидарност од ЕУ, а да не покажуваш солидарност на островите

А1он