Милановиќ: На Хрватите во Босна треба да им се даде она што им следува според Дејтонскиот договор

Од:

Претседателот на Хрватска,  Зоран Милановиќ изјави дека на Хрватите во Босна и Херцеговина, како еден од трите конститутивни народи, треба да им се дозволи да го користат она што им е предвидено согласно Дејтонскиот договор.

„Зошто имаме три члена во претседателството на БиХ според Дејтонскиот договор и тоа од три национални групи? За Бошњаците да избираат два? Според мeне, тука завршува потребата за дискусија и овде сè е јасно“, рече хрватскиот претседател за „ХРТ“.

Тој додаде дека на почетокот имал „наивна доверба“ во некои луѓе за кои мислел дека имаат добри намери, но дека сега му е јасно со кого имал работа.

Би можело да ве интересира

На возачот на косовскиот автобус му се заканува казна од 15 години затвор

Мери Јордановска

(ВИДЕО) Видов повредени, загинати, луѓе без рака: патник ги опиша страшните детали од несреќата во Хрватска

Ана Ололовска

Милановиќ и Грлиќ Радман изразија сочувство за трагичната несреќа на косовскиот автобус

Ана Ололовска

ВИДЕО: Десетмина загинати и 45 повредени кога автобус од Косово излета од автопат кај Славонски Брод

Ана Ололовска

Хрватска: Малите стопанственици ја тужат државата поради епидемиолошките мерки

Жарко Настоски

ВИДЕО: Идни хрватски полицајци играа српско оро, академијата ја избрка студентката што снимала

Жарко Настоски